| Processor | Intel Core i7 7500U | |
|---|---|---|
| Display | 14 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 | |
| OS | Win-10 Pro | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | 4 Cell Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 2 year (Battery, Adapter 1 year) |
| Name | Asus Zenbook UX490UA |
|---|---|
| Model | Zenbook UX490UA |
| Price | Tk 155,000 |
| Brand | Asus |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi, Bluetooth, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LED |
|---|---|
| Display Size | 14 Inch |
| Display Resolution | 1920x1080 (WxH) FHD |
| Webcam | HD WebCam |
|---|
| Body Weight | 1.1Kg |
|---|---|
| Body Color | Blue |
| Operating System | Win-10 Pro |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7 7500U |
| Generation | 7th |
| Ram | 16GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Graphics Memory | Intel HD Graphics 620 |
| Battery Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell |
| Battery Backup | Up to 4 Hrs |
| Audio | 3.5mm headphone jack |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 x USB3.1 Gen 1 (USB-C) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Display port: 2 x Thunderbolt 3 (USB-C) |
Great to have a keyboard for work. Replaces my tablet but not all apps work great, but using Chrome internet seems to do the job. Love it!
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →