| Processor | Intel Core i9-9880H | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inches | |
| Graphics Card | 802.11ac Wi‑Fi wireless networking | |
| OS | AMD Radeon Pro 5500M with 4GB GDDR6 Graphics | |
| RAM | 32GB DDR4 2666MHz RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | Built‑in 100‑watt‑hour lithium‑polymer battery2 | |
| Warranty | 01 year International Limited Warranty |
| Name | Apple MacBook Pro 2019 |
|---|---|
| Model | MacBook Pro 2019 |
| Price | Tk 350,000 |
| Brand | Apple |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11ac Wi‑Fi wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
|---|
| Display Type | LED‑Backlit IPS |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inches |
| Display Resolution | Diagonal(3072x1920 ) |
| Webcam | 720p FaceTime HD camera |
|---|
| Body Dimensions | 35.79 x 24.59 x 1.62 cm 14.09 x 9.68 x 0.64 inches |
|---|---|
| Body Weight | 2.0 kg |
| Body Color | Space Gray |
| Operating System | macOS |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-9880H Processor (16M Cache, 2.30 GHz up to 4.80 GHz) |
| Ram | 32GB DDR4 2666MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD |
| Battery Type | lithium‑polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | p to 11 hours wireless web |
| Battery Backup | Built‑in 100‑watt‑hour |
| Audio | High‑fidelity six‑speaker system with force‑cancelling woofers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac Wi‑Fi wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | Yes |
| Made By | |
|---|---|
| Other Features | 01 year International Limited Warranty (Terms & Condition Apply As Per Apple) |
This machine does a pretty good job living up to its advertised capabilities.
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 83 Wh, 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →