| Processor | Intel Core i9-13900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch WQXGA Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 2TB Performance PCIe Gen 3 NVMe SSD | |
| Battery | 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics MECH 16 RTX 4080 |
|---|---|
| Model | MECH 16 RTX 4080 |
| Price | Tk 347,995 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX 201 (2x2) |
|---|
| Display Type | WQXGA Narrow Bezel IPS-Type 240Hz 350-nit Anti-Glare Display with G-Sync Technology & Advanced Optimus Support |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inch |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Webcam | Full HD IR Webcam with Windows Hello Support and dual digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | 15.09 x 10.7 x 1.07 |
|---|---|
| Body Weight | 5.95 lbs |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13900HX 24-core, 32-threads 2.20GHz, Max Boost up to 5.40GHz 36MB Intel Smart Cache |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 32GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 2TB Performance PCIe Gen 3 NVMe SSD |
| Graphics Memory | 12GB GDDR6 |
| Battery Type | 4-Cell 99.8WHr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Extended Life Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Nahimic Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX 201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 Thunderbolt 4 (Connected to dGPU) 1 USB 3.1 (Gen 2) 2 USB 3.1 (Gen 1) SD Card Reader, 2,500GB Ethernet RJ-45 Audio out & Mic In Kensington Lock slot |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Premium full size NKRO (N-Key Rollover) mechanical per-key RGB backlit gaming keyboard with anti-ghosting and 2.0mm travel Customizable RGB Light Bar |
Great Laptop for the Price!
Display: 16.0 Inches
Processor: Intel Core i9-9880H
RAM: 32GB DDR4 2666MHz RAM
OS: AMD Radeon Pro 5500M with 4GB GDDR6 Graphics
Battery: Built‑in 100‑watt‑hour lithium‑polymer battery2
Warranty: 01 year International Limited Warranty
View Details →