| Camera | 24MP+16MP Main, uses main camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.26 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 | |
| RAM | 6GB, 8GB RAM | |
| Memory | 64GB, 128GB & 256GB Internal Storage | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3800 mAh Battery |
| Name | ZTE Nubia X |
|---|---|
| Model | Nubia X |
| Brand | ZTE |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released November, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 - Nubia UI 6.0 - Secondary display (on the back): OLED, 5.1 inches, 720 x 1520 pixels, Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | Dual: 16MP, f/1.8, PDAF 24MP, f/1.7, PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | No - uses main camera |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 154.1 x 73.3 x 8.4 mm (6.07 x 2.89 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Body Color | Blue Gold, Sea Blue, Black Gold, Deep Gray |
| CPU | Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
|---|---|
| GPU | Adreno 630 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB & 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No - DTS HD sound - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Dual fingerprint -side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 9V/2A 18W (Quick Charge 4.0) , MP4/H.264 player, MP3/WAV/FLAC/eAAC+ player, Photo/video editor, Document viewer |
Thank ya so much. Much obliged...looking forward to it!
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 9600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4570 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 5240 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →