| Camera | 16MP+2MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) | |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | ZTE Blade Max View |
|---|---|
| Model | Blade Max View |
| Price | Tk 8,500 |
| Brand | ZTE |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2019 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 66(1700/2100) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 16MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1 |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 163.1 x 74.9 x 8.1 mm (6.42 x 2.95 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color:Black |
Good products excellent.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →