| Engine Displacement | 155 CC Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | 4-stroke, SOHC, 4-valve, OBD2, BS6 Engine | |
| Mileage Per Liter | 40 Kmpl Approx Mileage | |
| Top Speed Ability | 150 Kmph Approx Top Speed | |
| Maximum Power | 13.5kW 18.4PS & 10000 RPM | |
| Maximum Torque | 14.2 Nm 1.4 kgfm @7,500 RPM | |
| Kerb Weight | 141 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Single Disc with, Rear: Disc Brake |
| Name | Yamaha R15 v4 2023 |
|---|---|
| Model | R15 v4 2023 |
| Color | Intensity White & Matte Black |
| Price | Up Coming |
| Brand | Yamaha |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 4-stroke, SOHC, 4-valve, OBD2, BS6 Engine |
|---|---|
| Displacement | 155 cc Weight |
| Maximum Power | 13.5kW(18.4PS) @10000 RPM |
| Maximum Torque | 14.2 Nm (1.4 kgfm) @7,500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Valve Per Cylinder | 1 |
| Drive Type | No |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multiple-disc |
| Ignition | T.C.I (Transistor Controlled Ignition) |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 6 |
| Bore | 58.0 mm |
| Stroke | 58.7 mm |
| Compression Ratio | 11.6 : 1 |
| ABS | 2-Channel ABS |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 40 Kmpl (Approx) Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 150 Kmph (Approx) Top Speed |
| Chassis | Deltabox |
|---|---|
| Body Type | Sports Bikes |
| Front Suspension | Telescopic upside Down Fork (USD Fork) |
| Rear Suspension | Swing Arm, Mono Suspension |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 725 mm |
| Height | 815 mm |
| Fuel Capacity | 11 Liters |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Kerb Weight | 141 Kg Weight |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V, 4.0Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 17-inch |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | 1,325 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | 282 mm Single Disc Brake |
| Rear Brake | Disc Brake |
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Swing Arm, Mono Suspension |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | 12V,4.0Ah(10HR) |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
This Is Very Good Bike
Engine Disp: 198.00cc Engine
Engine Type: Vertical single-cylinder, water-cooled, four-stroke
Mileage PL: 35 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 19.80 Bhp @ 9000.00 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 198.00 cc Engine
Engine Type: Liquid-Cooled, 4-Stroke, 2-Valves, SOHC, Single Cylinder
Mileage PL: 40 Kmpl Mileage
Top Speed: 145 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16-19 HP (Expected)
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 200 cc Engine
Engine Type: 4 – Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 140 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 NM @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Four stroke, parallel twin cylinder. DOHC, 4 valves per cylinder
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 170 Kmph (Approx)
Maximum Power: 39 HP @ 12,500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Liquid Cooled, 4 Stroke, DOHC, SI Engine
Mileage PL: 30 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: 26.5 PS @ 8500 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 248 cc Engine
Engine Type: 248cc, 2-Cylinder, DOHC, Liquid-Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 24.7 HP @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 250 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 32.9 kmpl Mileage
Top Speed: 131 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.9 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 399cc Displacement
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled, FI, DOHC
Mileage PL: 27 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 43.5 PS @ 9000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Valve, Liquid Cooled
Mileage PL: 33 kmpl Mileage
Top Speed: 120 kmph Top Speed
Maximum Power: 25 PS @ 10,000 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc Brake
View Details →
Engine Disp: 312.2 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Valve, Reverse Inclined DOHC, SI Engine
Mileage PL: 33.1 kmpl Mileage
Top Speed: 160 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9700 rpm
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Disc
View Details →