| Processor | AMD Ryzen 5 3500U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi RedmiBook 14 AMD Ryzen |
|---|---|
| Model | RedmiBook 14 AMD Ryzen |
| Price | Tk 41,676 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
|---|
| Display Type | FHD 5.75mm border, 81.2% screen ratio 178° wide viewing angle, 250nits brightness, high-definition anti-glare |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels, 141.21 PPI Pixel Per Inch |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 323 mm x 228 mm x 17.95 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.5 Kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 3500U Quad Core 8-threads Processor, 2.1GHz Upto Max Turbo Speed 3.7Ghz |
| Ram | 8GB DDR4 2400MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 46Whr |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| Audio | Sound card: Realtek ALC256M speaker: 2 x 1.5W sound system: support DTS Audio Processing technology |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| USB | USB 3.0 interface x 2,5Gb/s transfer speed, support data transfer USB 2.0 interface x 1; 3.5mm headphone microphone jack x 1; HDMI interface x 1 |
| Made By |
|---|
Works perfectly for me.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 4-Cell 6300 mAh 46.6 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →