| Processor | AMD Ryzen 5-4500H Octa-Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi RedmiBook 13 Ryzen Edition |
|---|---|
| Model | RedmiBook 13 Ryzen Edition (2020) |
| Price | Tk 52,095 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
|---|
| Display Type | FHD 5.75mm border, 81.2% screen ratio 178° wide viewing angle, 250nits brightness, high-definition anti-glare |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels, 141.21 PPI Pixel Per Inch |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 307.3 x 195 x 17.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.23 Kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5-4500H Octa-Core Processor |
| Ram | 8GB DDR4 2400MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|
| Audio | Sound card: Realtek ALC256M speaker: 2 x 1.5W sound system: support DTS Audio Processing technology |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| USB | USB 3.0 interface x 2,5Gb/s transfer speed, support data transfer USB 2.0 interface x 1; 3.5mm headphone microphone jack x 1; HDMI interface x 1 |
It’s beautiful and everything was easy! So happy.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-6660U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4500mAh 51.3Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-ion 6-cell 5500mAh 62Wh Battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 16GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 3-Cell Li-Po (Lithium-Ion Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →