| Processor | AMD Ryzen 7-4700H Octa-Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi RedmiBook 13 AMD |
|---|---|
| Model | RedmiBook 13 Ryzen Edition (2020) |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
|---|
| Display Type | FHD 5.75mm border |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels, 141.21 PPI Pixel Per Inch |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 307.3 x 195 x 17.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.23 Kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7-4700H Octa-Core Processor, 2.3GHz (Turbo up to 4.0GHz) |
| Ram | 16GB DDR4 2400MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Backup | Support 1C fast charge, 35 minutes charge in shutdown state 50% power 4 local video playback 10 hours, online video playback 7 hours, web browsing 11 hours 5 |
| Audio | Yes |
|---|---|
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Support 802.11ac network protocol, support 2.4GHz, 5GHz dual-band, compatible with 802.11 a/b/g/n, the highest theoretical network speed of 433Mbps |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| USB | USB 3.0 interface x 2,5Gb/s transfer speed, support data transfer USB 2.0 interface x 1; 3.5mm headphone microphone jack x 1; HDMI interface x 1 |
This laptop is one of the best laptop in this range.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →