| Processor | 10th Gen Intel Core i5-10210U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX350 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 512 PCIe x4 NVMe SSD | |
| Battery | 4-Cell 60 rWh Li-ion Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Xiaomi Mi Notebook Pro 15 |
|---|---|
| Model | Mi Notebook Pro 15 |
| Price | Tk 83,352 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | |
|---|---|
| Launch Date |
| Network Type | WiFi Connectivity: Intel 2x2 dual antennas, support 2.4Ghz and 5GHz; 802.11 ac, compatible with 802.11 b/g/n; Speed up to 867Mbps max |
|---|
| Display Type | FHD 16:9 display, 178° wide viewing angle, 250 nits brightness display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|---|
| Megapixel | Camera: Front 1.0MP (Support 1280 x 720 video talking), Multimedia: Video Output, Support 3-screen display and dual 4K video playback: support 2 external 4K-resolution devices with full HD display, three screens display different contents. |
| Body Dimensions | 360.7 mm x 243.6 mm x 15.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.0 kg |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Gen Intel Core i5-10210U Processor, 4-Core 8-thread, fundamental frequency 1.6GHz upto 3.9GHz, 6MB of L3 cache |
| Ram | 8G DDR4 2666MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 PCIe x4 NVMe SSD |
| Graphics Memory | 2GB GDDR5 |
| Battery Type | 4-Cell 60 rWh Li-ion Polymer battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 11 hours with fast charging 50% charge in 35 minutes |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | WiFi Connectivity: Intel 2x2 dual antennas, support 2.4Ghz and 5GHz; 802.11 ac, compatible with 802.11 b/g/n; Speed up to 867Mbps max |
| Bluetooth | Yes, V5.0 |
| Made By | |
|---|---|
| Other Features |
The laptop is too beautiful .
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell (47Wh), Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MT/s RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7535HS Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches LTPS IPS LCD Display
Processor: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Po 8000 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →