| Processor | Intel Core i7-8550U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce Display | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | 4-cell Li-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi Mi Notebook Air 13 Core i7 8th Gen |
|---|---|
| Model | Mi Notebook Air Fingerprint Edition |
| Price | Tk 52,095 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, Dual Band 2.4GHz/5.0GHz |
|---|
| Display Type | FHD IPS Backlight |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080x1920 Pixels, (166 PPI) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 38.50 x 30.00 x 12.00 cm / 15.16 x 11.81 x 4.72 inches |
|---|---|
| Body Weight | 2.4 Kg |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U Processor |
| Ram | 8GB DDR4 2400 mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB SSD |
| Battery Type | 4-cell Li-ion polymer 5400 mah battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 7-8 Hours, Support USB Type-C fast charging — 50% charge in 30 minutes |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, Dual Band 2.4GHz/5.0GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | USB-C 5Gb/s transfer speed x 1 USB 3.0 5Gb/s transfer speed × 2 Full-size HDMI port x 1 3.5mm Headphone Microphone Jack x 1 Optional USB-C to HDMI Multifunction Adapter x 1 |
Nice battery performance.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-6660U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4500mAh 51.3Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-ion 6-cell 5500mAh 62Wh Battery
Warranty: 2 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 16GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-Bit
Battery: 3-Cell Li-Po (Lithium-Ion Polymer) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →