| Processor | Intel Core i5-7200U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX150 graphic | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 2133MHz RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | 4-cell Li-ion polymer 5400 mah Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi Mi Notebook Air 13 Core i5 |
|---|---|
| Model | Mi Notebook Air 13 Core i5 |
| Price | Tk 41,676 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, Dual Band 2.4GHz/5.0GHz |
|---|
| Display Type | FHD IPS Backlight 170 ° wide viewing angle 16: 9 widescreen, Super narrow frame: 5.59mm Screen proportion 80.1% |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080x1920 Pixels, (166 PPI) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 309.6mm x 210.9mm x 14.8mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.3 Kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-7200U Processor |
| Ram | 8GB DDR4 2133MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB SSD |
| Battery Type | Li-ion polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Up to 7 Hours |
| Audio | Realtek HD Audio Codec ALC255 Customized dual speaker AKG high power 2Wx2 Dolby Audio Premium Dolby sound — Advanced Edition High fidelity 24Khz, 48KHz audio playback Supports headphones with microphone (except Apple headphones) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, Dual Band 2.4GHz/5.0GHz |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | USB-C 5Gb/s transfer speed x 1 USB 3.0 5Gb/s transfer speed × 2 Full-size HDMI port x 1 3.5mm Headphone Microphone Jack x 1 Optional USB-C to HDMI Multifunction Adapter x 1 |
| Made By |
|---|
Xiaomi Mi Notebook Air is best laptop.
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 4-Cell 6300 mAh 46.6 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →