| Processor | Intel Core i7-10510U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX350 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 8GB DDR4 2666MHz RAM | |
| Memory | 512GB SATA SSD | |
| Battery | 46Whr Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi Mi NoteBook 14 Horizon Edition |
|---|---|
| Model | Mi NoteBook 14 Horizon Edition |
| Price | Tk 72,933 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 a/b/g/n |
|---|
| Display Type | FHD 5.75mm border, 81.2% screen ratio 178° wide viewing angle, 250nits brightness, high-definition anti-glare |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 323 mm x 228 mm x 17.95 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.35 kg (2.97lbs) |
| Body Color | Gray, Rose |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Gen Intel Core i7-10510U Processor, 6-Core 12-thread, fundamental frequency 1.6GHz upto 3.9GHz, 6MB of L3 cache |
| Ram | 8GB DDR4 2666MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SATA SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 46Whr |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Audio | 2 x 2W speakers, 3.5mm jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | HDMI 1.4b, USB 3.1 (x2), USB 2.0, USB-C |
| Made By |
|---|
Good battery life
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell, Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 47Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2k IPS LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 65Wh Lithium Ion (Li-Ion) battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.5k Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR6 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →