| Display | 1.1 inches AMOLED On-cell Display | |
|---|---|---|
| OS | Requirement Android 4.4 | |
| RAM | 512KB RAM | |
| Memory | 16MB ROM | |
| Battery | 125 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Xiaomi Mi Band 5 |
|---|---|
| Model | Mi Band 5 |
| Price | 3,000 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Network Type | |
|---|---|
| Network 2G | |
| Network 3G | |
| Network 4G | |
| Network Speed | |
| Network GPRS | |
| Network EDGE |
| Display Type | AMOLED On-cell capacitive touchscreen, 24bit colors depth |
|---|---|
| Display Size | 1.1 inches |
| Display Resolution | 126 x 294 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D tempered glass, Anti-fingerprint coating Single touch button (wake up, go back) 450 nits brightness |
| Primary Camera |
|---|
| Body Dimensions | 47.2 x 18.5 x 12.4 mm |
|---|---|
| Body Weight | non-NFC 11.9 g / with NFC 12.1g |
| Body Build | Materials Polycarbonate / Wrist Silicone |
| Operating System | Requirement Android 4.4 |
|---|
| Memory Internal | 16MB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 512KB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 125 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | No alert |
|---|---|
| Loudspeaker | No |
| WiFi | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v5.0 BLE |
| Sensors | 3-axis accelerometer + 3-axis gyroscope, PPG heart rate sensor, Capacitive proximity sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
I love it!!!
Display: 1.77 inch TFT Display
Camera: Digital Camera Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature phone
Battery: Removable Li-Ion 1700 mAh Battery
View Details →
Display: 1.77 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: MediaTek
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1800mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →