| Processor | Intel Core i5-8265U | |
|---|---|---|
| Display | 14 inch FHD,IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX250 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 512GB SSD | |
| Battery | Li-ion Battery | |
| Warranty | 6 Months Parts & 1 Year Service Warranty |
| Name | Xiaomi Book GeForce MX250 |
|---|---|
| Model | Book GeForce MX250 |
| Price | Tk. 61,499 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi, Bluetooth, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD,IPS |
|---|---|
| Display Size | 14 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 44.00 x 33.00 x 10.00 cm |
|---|---|
| Body Weight | 2.3000 kg |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8265 |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB |
| Graphics Memory | NVIDIA GeForce MX250 GPU |
| Battery Type | Li-ion Battery |
|---|---|
| Battery Backup | 10 Hours |
| Audio | Combo |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac wireless internet |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | Yes 1 × USB2.0+2×USB3.0 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Music format: AAC,AMR,MP2,MP3,WMA |
This is a nice laptop for the price, and it's very easy to upgrade the ram and add a second hard drive.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel® Core™ i3-1115G4 processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD OLED Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220U Mobile Processor
RAM: 4GB, 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →