| Camera | 13MP+2MP+03MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.82 Inches IPS DISPLAY | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | Li-Ion 6000 mAh, non-removable Battery |
| Name | Wiko Power U20 |
|---|---|
| Model | Power U20 |
| Price | Tk 22,420 |
| Brand | Wiko |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2021, June |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2021, June |
| Network Type | CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | CDMA 800 / 1700 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
|---|---|
| Display Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 173.8 x 78.6 x 9.5 mm (6.84 x 3.09 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Slate Grey, Navy Blue, Mint |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Memory Internal | 32GB ROM |
|---|---|
| Ram | 3GB RAM |
| Battery Type | Li-Ion non-removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, Beidou |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
|---|---|
| Messaging | accelerometer, compass |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | France |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 15W |
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →