| Camera | 2MP Main, 0.3MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 4 inches WVGA | |
| Sim | Dual Sim (Micro + Micro) | |
| OS | Android 8.1.0 Oreo (GO Edition) | |
| Chipset | Quad-core 1.3GHz | |
| RAM | 512MB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 1400 mAh Li-Ion Battery |
| Name | We A10 |
|---|---|
| Model | A10 |
| Price | Tk. 2,950 |
| Brand | We |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release March, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | 2100 MHz |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 4 inches |
| Display Resolution | WVGA |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 233.24 ppi density |
| Primary Camera | 2 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Beauty Mode, Geo-Tagging, Face Detection |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 123 x 63.3 x 10.1 mm |
|---|---|
| Body Weight | 115g |
| Body Color | Black Gold |
| Operating System | Android 8.1.0 Oreo (GO Edition) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3GHz |
| GPU | Mali-T820 |
| Chipset | Info. not available |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 512 MB |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 1400 mAh Battery |
| Standby Time | 240H |
| Talk Time | 12H |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | BT4.2 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Document viewer Photo/video editor |
The phone is really cool, i want to buy this phone it looks awesome.
Display: 1.77 inch TFT Display
Camera: Digital Camera Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature phone
Battery: Removable Li-Ion 1700 mAh Battery
View Details →
Display: 1.77 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: MediaTek
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1800mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →