| Camera | 12MP+8MP+5MP main, 13MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.3 inches IPS INCELL LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 3600 mAh battery |
| Name | Walton Primo RX9 mini |
|---|---|
| Model | Primo RX9 mini |
| Price | Upcoming |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA+ 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS INCELL LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 409 ppi density |
| Primary Camera | 13MP 8MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP f/2.2, 1/3", Wide Angle Primary Camera, PDAF |
| Camera Features | Face Detection, Digital Zoom (8.0x), BSI, Touch Focus, Touch Shot, Finger Capture, Self-timer, , Timelapse, Logo Watermark, Filters, Gridlines, Anti Flicker, Normal, Beauty, Face Cute, Bokeh, Night, Panorama, Watermark, GIF, Time-Lapse, Beauty Video, PRO Mode (White Balance, ISO, Exposure, Saturation, Contrast, Sharpness), QR Code, Wide, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 158.92 x 75.49 x 8.36 mm (6.25 x 2.97 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Build | Glass Front (Gorilla Glass) & Glass Back |
| Body Color | Black |
| Weight | 178 g (6.27 oz) |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD (shared slot), Up to 256GB |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 3600 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On The Go (OTG) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Rear Mounted |
|---|---|
| Messaging | - SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML 5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Excellent phone quality.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →