| Camera | 5MP Main, 5MP Font | |
|---|---|---|
| Display | 5.7 inche FWVGA+ IPS capacitive | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) Go Edition | |
| Chipset | Quad-core 1.3 GHz | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 8GB RAM | |
| Battery | 2400 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Walton Primo NH4 |
|---|---|
| Model | Walton |
| Price | 4,999 |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2019 |
| Network Type | GSM / 3G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | WCDMA 900 / 1900 / 2100 MHz |
| Network Speed | HSPA/HSPA+ |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | FWVGA+ IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.7 inches, 81.4 cm2 (~77.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Curved glass |
| Primary Camera | 5.0MP, f/2.0 |
|---|---|
| Secondary Camera | 5.0MP |
| Camera Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Body Color | Dark Blue, Black, Red |
|---|
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | 8.1 (Oreo) |
| CPU | 8.1 (Oreo) |
| GPU | 8.1 (Oreo) |
| Memory Internal | 8GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB (dedicated slot) |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2400 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, light |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | OTG supported |
Asus phone is really good phone. Everyone can buy this phone.
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →