| Camera | 13MP+5MP+0.3MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.1 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Helio A20 (12nm) | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Walton Primo H9 Pro |
|---|---|
| Model | Primo H9 Pro |
| Price | Tk 8,199 |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, August 15 |
|---|---|
| Launch Date | 2020, August 16 |
| Network Type | 2G / 3G / 4G / LTE |
|---|---|
| Network 2G | EDGE 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Network 3G | UMTS 850 / 900 / 2100 MHz |
| Network 4G | LTE FDD 850 / 900 / 1800 / 2100 MHz |
| Network Speed | HSPA/HSPA+/4G-VoLTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inches, 15.5cm (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19:9 ratio (~320 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2,5D glass |
| Primary Camera | 13MP, f/2.0 5MP, f/2.0 0.3MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR HDR |
| Video | 1080@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 155.6 x 72.8 x 8.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 168 g |
| Body Build | Plastic body |
| Body Color | Midnight Cyan, Purple, Crystal Sky, Black |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | 1.8 GHz Octa-Core, ARM Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR Rogue GE8300 |
| Chipset | Helio A20 (12nm) |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer 3D, Light Brightness, Proximity, Fingerprint Sensor, Step Detector |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|
Camera quality excellent. Battery life is ok
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →