| Camera | 13MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.71 inches IPS Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | ARM Cortex-A55 | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 3520 mAh Li-Polymer Battery |
| Name | Walton Primo H8 Pro |
|---|---|
| Model | Primo H8 Pro |
| Price | Tk. 7,499 |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released August, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Notch Display HD+ |
|---|---|
| Display Size | 5.71 inches, 19:9 display ratio |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 2.5D Curved Glass |
| Primary Camera | 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Digital Zoom, Touch Focus, ISO Balance, Auto HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 147.3 x 70.9 x 8.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 159 g |
| Body Build | Info.not available |
| Body Color | Chameleon Black, Cyan Blue, Red |
| Operating System | Android 9. (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR Rogue GE8320 |
| Chipset | ARM Cortex-A55 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3520 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Light -Brightness, Proximity, Fingerprint Sensor, Step Detector |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Dual 4G Support, OTG Support, Liveness Face Unlock, Auto Call Recorder, Online Themes, Smart Controls |
Very good phone with reasonable price.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.52 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: UniSoC SC9863A1
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go Edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →