| Camera | 13MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.34 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | MediaTek MT6737T | |
| RAM | 2GB, 3GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | Lithium Polymer 4000 mAh Battery |
| Name | Walton Primo GM3 Plus |
|---|---|
| Model | Primo GM3 Plus |
| Price | TK. 8,499 |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | February, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | UMTS 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.34 inches |
| Display Resolution | 960 x 480 pixels FWVGA |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~282 ppi density |
| Primary Camera | 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED flash, Autofocus, BSI, Face detection, HDR, Panorama, Face Beauty |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 144.7 x 70 x 9.65 mm |
|---|---|
| Body Weight | 180 g |
| Body Color | Royal Blue, Golden |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Quad-core, 1.3 GHz |
| GPU | Mali T720 |
| Chipset | MediaTek MT6737T |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 2GB, 3GB |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Document viewer ,Photo/video editor, Walton Primo GM3+ 2 GB RAM 8499 Taka, Walton Primo GM3+ 3 GB RAM 8599 Taka |
Great phone , fast touch , best camera ever , sound quality is good.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →