| Camera | 8MP+2MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.67 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | ARM Cortex-A55 | |
| RAM | 2GB | |
| Memory | 16GB | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3000 mAh |
| Name | Walton Primo GH8 |
|---|---|
| Model | Primo GH8 |
| Price | Tk 7,999 |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | April 2020 |
| Network Type | 2G / 3G / 4G / LTE |
|---|---|
| Network 2G | 2G (GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz) |
| Network 3G | 3G (UMTS 850/900/2100 MHz) |
| Network 4G | 4G (LTE FDD 800/850/900/1800/2100/2600 MHz), (TDD 2300/2500/2600MHz) |
| Network Speed | HSPA+, 4G LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.67 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8MP, 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video |
| Body Color | Blue: others |
|---|
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | 1.6 GHz Octa-Core Processor |
| Chipset | ARM Cortex-A55 |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | OTG supported Online Themes Ambient Display Smart Control |
This is a good phone, a lot of fun to use.
This is good products for me but Battery is no good.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →