| Camera | 5MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5 inches IPS Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go Edition) | |
| Chipset | Snapdragon | |
| RAM | 512MB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Walton Primo E10 |
|---|---|
| Model | Primo E10 |
| Price | Tk. 4,500 |
| Brand | Walton |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release August, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Display |
|---|---|
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Info. not available |
| Display Screen Protection | 2.5D Curved Glass |
| Primary Camera | 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2MP |
| Camera Features | LED Flash, Digital Zoom, ISO, HDR, Geo Tagging, Auto Mode |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 145 x 74.2 x 10 mm |
|---|---|
| Body Weight | 156 g |
| Body Color | Blue, Light Blue, Pruple, Red |
| Operating System | Android 8.0 Oreo (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | 1.3GHz Quad core |
| GPU | Mail 400 MP |
| Chipset | Snapdragon |
| Memory Internal | 8GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 512MB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer (3D) |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Bright Display, Battery Saver, DuraSpeed |
One of the best phone ever the world. Everything is well.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →