| Processor | Intel N5000 1.10GHz Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch HD LED-Backlit Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 605 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 4GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB Hard Disk Drive (HDD), 5400 | |
| Battery | 4 cells Smart Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | Upto 2 Years Warranty |
| Name | Walton Prelude N5000A |
|---|---|
| Model | Prelude N5000A |
| Price | Tk 26,391 |
| Brand | Walton |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wireless-AC 9462, 1x1 AC + BT 5.1 |
|---|
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Display Resolution | 1366x768 |
| Webcam | 1.0M HD video camera |
|---|
| Body Dimensions | Height: 22.2mm Width: 340mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.8kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel N5000 1.10GHz Processor |
| Ram | 4GB DDR4 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1TB Hard Disk Drive |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 605 |
| Battery Type | Lithium-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Removable 4 cells Smart Lithium-Ion Battery |
| Battery Backup | 385 minutes |
| Audio | Built in microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | 2 x 1.5 W speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wireless-AC 9462 |
| Bluetooth | No |
| USB | 1 x USB 3.0 port (USB 3.1 Gen1) (Type A) 1 x USB 3.0 port (USB 3.1 Gen1) (Type C) |
| Made By | Bangladesh |
|---|
Wow very beautiful laptop.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches Display
Processor: Intel Apollo Lake J3355 2-Core Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →