| Processor | Intel® Core™ i7-6500U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch HD Display | |
| Graphics Card | Intel® HD Graphics 520 | |
| OS | Free DOS | |
| RAM | 8 GB DDR3L RAM | |
| Memory | 1 TB HDD | |
| Battery | 4 cells Smart Lithium-Ion battery | |
| Warranty | 02 Years (Battery & Adapter 1 year) |
| Name | Walton Passion Wp156u7g |
|---|---|
| Model | Passion Wp156u7g |
| Price | Tk. 55,550 |
| Brand | Walton |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi, Bluetooth, WebCam |
|---|
| Display Type | HD Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1366×768 |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 374(W) X 258.5(D) X 24.7(H)mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.1 Kg |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Free DOS |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i7-6500U |
| Generation | 6th gen |
| Ram | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1 TB HDD |
| Graphics Memory | Intel® HD Graphics 520 |
| Battery Type | Smart Lithium-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cells Smart Lithium-Ion battery |
| Battery Backup | 4 hrs to 5 hrs |
| Audio | High Definition Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Built in two speakers |
| 3.5mm Jack | Built in microphone |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wireless LAN 802.11B/G/N |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| USB | 2 x USB 3.0 ports |
| Made By | Bangladesh |
|---|---|
| Other Features | Two M.2 Card slot – 1st for WLAN Combo M.2 2230 Card with PCIe and USB interface – 2nd for SSD M.2 2280 Card with SATA / PCIe Gen2 x2 interface |
This is a good computer at this price, and everything is really good.
Display: 14.0 Inch IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus LED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long life rechargeable lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch DC Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 56Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD LED LCD Display
Processor: AMD Ryzen 5-5625U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48 WHr Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year warranty
View Details →