| Camera | 64MP+2MP Main 16MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.38 Inches AMOLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 | |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable Battery |
| Name | vivo T2 5G |
|---|---|
| Model | T2 5G |
| Price | Up Coming |
| Brand | Vivo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, April 11 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, April 18 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 8, 28, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, 1300 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.38 inches, 98.3 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~413 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | (~413 ppi density) |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, (wide), 0.7µm, PDAF, OIS 2MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 158.9 x 73.5 x 7.8 mm (6.26 x 2.89 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Nitro Blaze, Velocity Wave |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 13, Funtouch 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Li-Po non-removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh, Battery |
| Fm Radio |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 44W wired, 50% in 25 min (advertised) |
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →