| Camera | 64MP+8MP+2MP main, 16MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.44 inches AMOLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13 | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB RAM | |
| Battery | 6000 mAh Li-Po battery |
| Name | Vivo iQOO Z9 |
|---|---|
| Model | iQOO Z9 |
| Price | Coming Soon |
| Brand | Vivo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Date | July, 2023 |
|---|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (3.3 Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.44 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 411 ppi density |
| Primary Camera | 64MP 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Body Dimensions | 164 x 75.3 x 8.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 185.5 g |
| Body Build | Front Glass, Back Glass, Plastic Frame |
| Body Color | Deep Space Black, Cloud Oxygen Blue, and Nebula Gradient |
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Andreno 610 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | 24-bit/192kHz audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 2.0, Type-C, USB On-The-Go |
| USB | 2.0, Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Made By |
|---|
His phone is good for display. I love the face unlock so much.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.77 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HIOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 7000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Po 500 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 0.3MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →