| Engine Displacement | 109 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, OHC | |
| Mileage Per Liter | 62 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 85 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 7.99 PS @ 7500 rpm | |
| Maximum Torque | 8 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 108 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | TVS Jupiter Grande |
|---|---|
| Model | Jupiter Grande |
| Color | Blue |
| Price | Tk 142,900 |
| Brand | TVS |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, OHC |
|---|---|
| Displacement | 109 cc |
| Maximum Power | 7.99 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 8 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Gear Box | Automatic |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 62 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 85 Kmph (Approx) |
| Chassis | High Rigidity Underbone |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Gas Charged Mono Shock |
| Length | 1834 mm |
|---|---|
| Width | 650 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1275 mm |
| Kerb Weight | 108 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Battery Capacity | 12 V - 5 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 90/90 - 12, Rear: 90/90 - 12 |
|---|---|
| Wheel Size | Front: 12 inch, Rear: 12 inch |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Battery | 12 V - 5 Ah |
| Brake/Tail Light | Bulb |
| Speedometer | Analoge |
|---|---|
| Tachometer | Analoge |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
It's most powerful and driving is better than other spots bike. It's looking is attractive and beautiful.
Engine Disp: 150cc
Engine Type: Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl
Top Speed: 110 Kmph Top Speed
Maximum Power: 8.7KW @8500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: Air-cooled, 4 stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 35 KM/L Mileage
Top Speed: 110 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.3 KW @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Single cylinder , 4 stroke
Mileage PL: 67 KM/L Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 11 bhp @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →