| Processor | Intel Core i7-6600U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD 520 graphics | |
| OS | Windows 7 Professional | |
| RAM | 8GB DDR3L RAM | |
| Memory | 512GB (7200 RPM) Serial HDD | |
| Battery | 4 cell/60 Wh Lithium Ion Battery | |
| Warranty | 3 Year Standard Limited Warranty |
| Name | Toshiba Tecra Z40 C1420 |
|---|---|
| Model | Tecra Z40-C1420 |
| Price | Tk 108,485 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Ethernet Connection I219-LM (10/100/1000) |
|---|
| Display Type | HD TFT LED |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch widescreen |
| Display Resolution | 1366x768 (HD), 16:9 aspect ratio |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Weight | Starting at 3.24 lbs (1.47kg) |
|---|---|
| Body Color | Cosmo Silver Magnesium Chassis |
| Operating System | Windows 7 Professional |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-6600U |
| Ram | 8GB DDR3L 1600MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 500GB (7200 RPM) Serial ATA |
| Battery Type | 4 cell/60 Wh Lithium Ion battery |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Dual-Band Wireless-AC 8260 |
| Bluetooth | YES |
| USB | 3 USB 3.0 ports (1 with USB Sleep and Charge) |
Great laptop, very fast, nice bright display.
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 57Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 54Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →