| Processor | Intel Core i5-6200U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD 520 graphics | |
| OS | Windows 7 | |
| RAM | 4GB DDR3L 1600MHz RAM | |
| Memory | 500GB HDD | |
| Battery | Lithium Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Standard Limited Warranty |
| Name | Toshiba Tecra C40 C1430 |
|---|---|
| Model | Tecra C40 C1430 |
| Price | Tk 53,299 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Dual-Band Wireless-AC 3165 |
|---|
| Display Type | HD TFT LED Backlit display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches widescreen |
| Display Resolution | 1366x768 (HD) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (Height 1.1 inch) (Height Front 0.98 inch) X (Height Rear 1.15 inch) X (Width 15 inches) X (Depth 10.1 inch) |
|---|---|
| Body Weight | Starting at 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Body Color | Graphite Black |
| Operating System | Windows 7 Professional (available through downgrade rights from Windows 10 Pro) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-6200U Processor |
| Ram | 4GB DDR3L 1600MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 500GB HDD (7200rpm, Serial ATA) |
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 7.97 hrs |
| Audio | DTS Studio Sound, Microphone input port/Headphone output port(shared), Built-in stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Dual-Band Wireless-AC 3165 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | LAN RJ-45 port, 3-USB (3.0) |
| Made By |
|---|
Greatest budget friendly laptop there is
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus LED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long life rechargeable lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →