| Processor | Intel Core i5-6200U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD 520 graphics | |
| OS | Windows 7 Professional | |
| RAM | 8GB DDR3L RAM | |
| Memory | 500GB (7200 RPM) Serial ATA SSD | |
| Battery | Lithium Ion (45Wh, 4-Cell) Battery | |
| Warranty | 1 Year Standard Limited Warranty |
| Name | Toshiba Tecra A40 C1440 |
|---|---|
| Model | Tecra A40 C1440 |
| Price | Tk 68,879 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Dual-Band Wireless-AC 8260 |
|---|
| Display Type | HD TFT LED Backlit display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inches widescreen |
| Display Resolution | HD TFT LED Backlit display |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Weight | Starting at 3.97 lbs (1.8 kg) |
|---|---|
| Body Color | Graphite Black Metallic |
| Operating System | Windows 7 Professional (available through downgrade rights from Windows 10 Pro) |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-6200U Processor |
| Ram | 8GB DDR3L 1600MHz, (16GB Max, not user upgradeable) |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB (7200 RPM) Serial ATA SSD |
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 45Wh, 4-Cell |
| Audio | DTS Studio Sound, Microphone input port/Headphone output port(shared), Built-in stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Dual-Band Wireless-AC 8260 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | 3 USB 3.0 ports (1 with USB Sleep and Charge) |
| Made By |
|---|
Great computer!
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch 3.2k Super Retina Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 72Whr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel N200 Processor Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch IPS Display
Processor: Intel Celeron N4500 Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 WHr Long-life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Matte LED Display
Processor: Intel Coffee Lake Core i5-8300H Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3 Cell Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inches FHD 120Hz IPS Matte LED Display
Processor: Intel Coffee Lake Core i7-8750H Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 6 Cell Smart Lithium-lon Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →