| Processor | Intel Core i3 4010U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14 Inch HD Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 | |
| OS | Windows 8.1 | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 750GB HHD | |
| Battery | Li-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Toshiba Satellite U40 A I0110 |
|---|---|
| Model | U40-A I0110 |
| Price | Tk 53,300 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | HD Clear SuperView LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size | 14 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Li-Ion Battery |
|---|
| Operating System | Windows 8.1 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3 4010U (4th Gen) |
| Ram | 4GB DDR3 Upto 16GB |
|---|---|
| HHD Capacity | 750GB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 (Including 1 x Sleep-n-charge) |
| Made By |
|---|
Lenovo laptop is really good.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit Upgrade to Windows 11
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus LED Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long life rechargeable lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i3 10110U Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10
Battery: 3 cells Lithium-Ion Smart Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Core i5-8259U Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3 cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →