| Processor | Intel Core i7-10710U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches Full HD TFT LED Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | 4-Cell Lithium-Ion (Li-Ion) Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Toshiba Satellite Pro L50 G |
|---|---|
| Model | Satellite Pro L50-G |
| Price | Tk 114,609 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|
| Display Type | Full HD TFT LED |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 361 x 244 x 19.9 mm (14.21 x 9.61 x 0.78) |
|---|---|
| Body Weight | 1.70 kg (3.7 lbs) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-10710U Processor |
| Ram | 8GB DDR4, 2666MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB SSD |
| eMMC Capacity | |
| Graphics Memory |
| Battery Type | 4-Cell Lithium-Ion (Li-Ion) battery |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | 3.0 (3.1 Gen 1), 3.0 (3.1 Gen 1), Sleep and Charge, 3.0 (3.1 Gen 1), Power Delivery (PD), DisplayPort |
Nice build quality.
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, 54Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches WQXGA OLED Display
Processor: Intel Core i5-1230U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium polymer 42Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li-ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 54Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →