| Processor | Intel Core i7-4720HQ Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inches | |
| Graphics Card | AMD Radeon R9 M265X | |
| OS | Windows 8.1 | |
| RAM | 16GB DDR3 RAM | |
| Memory | 16GB DDR3 RAM | |
| Battery | 6-cell Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1year Warrenty |
| Name | Toshiba Qosmio X70 B 10T |
|---|---|
| Model | Qosmio X70 B 10T |
| Price | Tk 131,267 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 ac |
|---|
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 HD |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 28.35/33.05 x 413 x 268 mm (H x W x D) |
|---|---|
| Body Weight | 3 kg |
| Body Color | Graphite silver & red |
| Operating System | Windows 8.1 - Free Windows 10 download |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-4720HQ Processor - Quad-core - 2.6 GHz / 3.6 GHz with Turbo Boost - 6 MB |
| Ram | 16GB DDR3 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB SSD |
| Battery Type | Lithium-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-cell |
| Battery Backup | Up to 5 hours |
| Audio | 3.5 mm jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 ac |
|---|---|
| Bluetooth | Yes 4.0 |
| USB | USB 3.0 x 2, USB 2.0 x 2 |
| Made By |
|---|
Looking & Quality very nice.
Display: 16.0 Inch 2.5k WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED SVA Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.1 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS with full disk-encryption
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 73Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Anti-Glare IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5, Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell 72Wh Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →