| Processor | Intel Core i7-8550U processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 1TB M.2 PCIe SSD | |
| Battery | 2-cell. 2 separate Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Toshiba Portege 13 |
|---|---|
| Model | Portage X30T-E-13H (PART NUMBER |
| Price | Tk 83,352 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 802.11ac+agn, Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
|---|
| Display Type | FHD Non-reflective |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 316 x 217 x 22.1 mm (W x L x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.35 kg (773g for tablet) |
| Body Color | Onyx Blue with Hair line |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8550U processor |
| Ram | 16 GB LPDDR3 (2133 MHz) |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 PCIe SSD |
| Battery Type | Llithium-polymer, 2-cell. 2 separate battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Audio | Stereo speakers, enhanced by DTS Studio Sound |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac+agn, Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | 2 x USB Type-C (power capable), 1 x RJ45 LAN, 2 x USB 3.1 Gen 1, 1 x VGA, headphone/mic combo jack |
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell (47Wh), Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200 MT/s RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 42 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch Full HD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7535HS Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.0 Inches LTPS IPS LCD Display
Processor: Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Li-Po 8000 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →