| Camera | 16MP+5MP+2MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 7.0 inches IPS LCD capacitive Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10, HIOS 6.0 | |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | TECNO Spark Power 2 |
|---|---|
| Model | Spark Power 2 |
| Price | Tk 14,000 |
| Brand | Tecno |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, June 17 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2020, June 23 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 7.0 inches, 116.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1640 pixels (~256 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 480 nits brightness (advertised) |
| Primary Camera | 16MP, f/1.8, 27mm (wide), AF 5MP, 115˚ (ultrawide) 2MP, (macro) QVGA, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Camera Features | Quad-LED flash, panorama, HDR Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 174.9 x 79.6 x 9.2 mm (6.89 x 3.13 x 0.36 in) |
|---|---|
| Body Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Ice Jadeite, Misty Grey, Fascinating Purple |
| Operating System | Android 10, HIOS 6.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Memory Internal | 64GB eMMC 5.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W, 50% in 60 min |
Great price!
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Incell Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T616
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →