| Camera | 64MP+5MP+2MP+2MP main, 13MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.59 inches Super AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 12 | |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 6200 mAh Battery |
| Name | Tecno Pova 4 Pro |
|---|---|
| Model | Pova 4 Pro |
| Price | Tk 27,000 |
| Brand | Tecno |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.59 inches, 113.1 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 64MP 5MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | HDR |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm (6.30 x 2.91 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 179.5 g (6.31 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| Body Color | Electric Blue, Tech Silver, Eco Black |
| Operating System | Android 12 |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 6200 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →