| Camera | 8 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Mediatek MT6737 | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | 3050 mAh Battery |
| Name | Tecno Pop 2 Pro |
|---|---|
| Model | Pop 2 Pro |
| Price | TK. 6,990 |
| Brand | Tecno |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released December, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM |
| Network 3G | HSDPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Screen |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 960 x 480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Camera with Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 149.76 x 72.7 x 8.65 mm |
|---|---|
| Body Color | Champagne Gold, Midnight Black , City Blue |
| CPU | Quad-Core, 1.3 GHz |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6737 |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Ram | 1 GB |
| Battery Capacity | 3050 mAh |
|---|
| Fm Radio | YES |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | NO |
| Other Features | Face Unlock |
|---|
yes, it does have a strong vibration motor.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches IPS LCD
Camera: 5MP Main 5MP Front Camera
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
View Details →