| Camera | 13 MP+0.3 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | 3050 mAh Li-Po Battery |
| Name | Tecno Camon iACE 2 |
|---|---|
| Model | Camon iACE 2 |
| Price | Tk. 7,990 |
| Brand | Tecno |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Info. not available |
|---|---|
| Launch Date | Info. not available |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293 ppi density |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, f/1.8, AFc 0.3 MP, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Camera Features | Dual-LED, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 148.3 x 71.9 x 8.5 mm (5.84 x 2.83 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Body Build | Info. not available |
| Body Color | Champagne Gold, Midnight Black, City Blue |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3050 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Аccelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Document viewer Photo/video editor |
Good camera. Hardware,the software and the chip very well.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →