| Camera | 13MP+0.3MP (VGA) Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inch Full-View IPS Touchscreen | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | MTK6762 (MediaTek Helio P22) | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 3050 mAh Lithium Polymer Battery |
| Name | Tecno Camon i Ace2 |
|---|---|
| Model | Camon i Ace2 |
| Price | Tk. 8,990 |
| Brand | Tecno |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release February, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Full-View IPS Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293 ppi density |
| Display Screen Protection | 2.5D Curved Glass |
| Primary Camera | 13MP 0.3MP (VGA) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Autofocus, LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 71.9 x 148.3 x 8.48 mm |
|---|---|
| Body Weight | 170 g |
| Body Color | Info. not available |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Quad-core, 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Chipset | MTK6762 (MediaTek Helio P22) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3050 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Face Unlock |
I am enjoying my new phone thanks.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →