| Camera | 8MP Main And 5MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 Inch FHD Plus IPS Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | UNISOC T618 Octa Core | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | Li-Poly 7000mAh Battery |
| Name | Teclast M40 Pro |
|---|---|
| Model | M40 Pro |
| Price | Tk 13,545 |
| Brand | T-Mobile |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
|---|---|
| Network 2G | Yes |
| Network 3G | Yes |
| Network 4G | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | FHD Plus IPS 10-point Capacitive Touch Oliophobic (lipophobic) coating 178 Degree Wide Angle Lens OGS Sharp Display |
|---|---|
| Display Size | 10.1 Inch |
| Display Resolution | 1200 X 1920 Pixels, 24 bit color depth, 299 PPI, Pixel Density |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 8MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 240 mm x 170 mm x 10 mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 593 Grams (With Battery) |
| Body Build | Metal body |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Yes |
| GPU | Yes |
| Chipset | UNISOC T618 Octa Core |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) Non-Removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Single Speaker |
| 3.5mm Jack | Yes with Dual Bottom Speaker, Yes With 3.5 mm Audio Jack Support |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes Micro USB 2.0 with OTG, Charging and Mass Storgae |
| GPS | No |
| Sensors | G-Sensor |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Mali G-52 |
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →