| Camera | 13MP+2MP+5MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.52 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 | |
| Chipset | 1.8 GHz Octa-Core | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Symphony Z28 |
|---|---|
| Model | Z28 |
| Price | Tk 8,990 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, July |
|---|---|
| Launch Date | Released 2020, July |
| Network Type | 2G / 3G / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA+, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16.7M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.52 inches, 98.5 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP 2MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | AI, Ultra Wide Angle, Portrait ,Watermark, Emoji, Night Mode, Anti-flicker, Face beauty, Display Flash, Google Lens, Time Laps, Slow Motion, Professional, Touch shot |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Body Dimensions | 166.2 x 76.3 x 8.4 mm |
|---|---|
| Body Weight | 180 g |
| Body Color | Caribbean Blue, Cranberry Red |
| Operating System | Android 10.0 |
|---|---|
| CPU | 1.8 GHz Octa-Core |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Stand-by | 350 hours |
| Talk time | 28 hours |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | OTG supported |
Symphony Z28 is nice phone.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →