| Camera | 5MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 4.95-inche TN Full Vision display | |
| Sim | Dual Sim (Standard) | |
| OS | Go Android 8.1.0 | |
| Chipset | Quad Core 1.3 GHz | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Li-Ion battery |
| Name | Symphony V97 |
|---|---|
| Model | V97 |
| Price | Tk 4,390 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released January, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TN Full Vision display |
|---|---|
| Display Size | 4.95-inche |
| Display Resolution | FWVGA+, 480x960px, color 16M |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D glass |
| Primary Camera | 5 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Flash, f/2.2, and more |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 139 * 66.5* 9.7mm |
|---|---|
| Body Weight | 129gm |
| Body Color | Gold + Gold, Full Black, Dark Blue + Black & Red + Black |
| Operating System | Go Android 8.1.0 |
|---|---|
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | Document viewer Photo/video editor |
|---|
Superb phone.
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →