| Camera | 5 MP Main, 2 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inches TN Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro + Nano) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | 1.3GHz Quad Core | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | microSD, up to 32 GB | |
| Battery | 8 GB Internal Storage |
| Name | Symphony V96 |
|---|---|
| Model | V96 |
| Price | TK. 4,899 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | 2G (GSM 850/900/1800/1900 MHz) |
| Network 3G | 3G (WCDMA 2100 MHz) |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TN Display |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 196 ppi density |
| Primary Camera | 5 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Zoom : Up to 4X Sensor : GalaxyCore Features : f/2.2 (Back & Front) |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 142.8 X 73 X 10.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 142.8 X 73 X 10.5 mm |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | OTG : No, USB Modem : Yes, USB Mass Storage : Yes |
I really want this phone because this phone at a great price.
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →