| Camera | 5MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inches FWVG Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android Oreo 8.1.0 (Go Edition) | |
| Chipset | Cortex-A7 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 2150 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Symphony V102 |
|---|---|
| Model | V102 |
| Price | Tk 3,890 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released December, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | FWVG capacitive touch screen, 16.7M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches, 76.7 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Face Beauty, Panorama, HDR, Burst Mode, Night Shot, Color Effect, 13 Scene Modes |
| Video | 3GP@30fps |
| Body Dimensions | 143 x 73.5 x 9.9mm |
|---|---|
| Body Weight | 144g |
| Body Color | Gold, Blue & Black |
| Operating System | Android Oreo 8.1.0 (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | Quad Core 1.3GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 500M |
| Chipset | Cortex-A7 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2150 mAh |
| Stand-by | 350+ Hours |
| Talk time | 16 Hours |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Gold, Blue & Black |
Awesome performance...
Display: 1.8 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Proprietary OS
Battery: 250 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inch QQVGA Display
Camera: Digital camera Main, No Font Camera
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phones
Battery: Removable Li-Ion 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →