| Camera | 5MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.34” TN Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 7.0 Nougat | |
| Chipset | Quad Core 1.3 GHz | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 8 GB ROM | |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh Battery |
| Name | Symphony Roar V150 |
|---|---|
| Model | Roar V150 |
| Price | TK. 6,590 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | Available |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | 2G (Band B2/B3/B5/B8) |
| Network 3G | 3G (Band B1) |
| Network 4G | 4G (Band B1/B3/B8) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TN |
|---|---|
| Display Size | 5.34” |
| Display Resolution | FWVGA+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 201 ppi density |
| Primary Camera | 5 MP, Autofocus, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP, LED Flash |
| Camera Features | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 147.2 X 70.9 X 9.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 149.0 G (with battery) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 7.0 Nougat |
|---|---|
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| GPU | Mali 400 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Stand by | 250 Hours (Depends on phone settings and network) |
| Battery Talk time | 10 Hours (Depends on phone settings and network) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes (V2.0) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Zoom : Up to 4x Features : f/2.2 (Back & Front) |
I like the phone.The camera is good and processor strong.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 6.56 Inchs IPS LCD Display
Camera: 8MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 3GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →