| Camera | 13 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5” HD IPS 2.5D Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 7.0 Nougat | |
| Chipset | Quad-Core 1.3GHz | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 16 GB Internal Storage | |
| Battery | Li-Polymer 2900 mAh Battery |
| Name | Symphony Inova |
|---|---|
| Model | Inova |
| Price | TK. 8,390 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | Available |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Network 4G | FDD1/3 |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS 2.5D Display |
|---|---|
| Display Size | 5” HD |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | f/2.2 (Back & Front Camera), Bokeh Mode, Face Beauty Mode, Fisheye Mode |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 143 X 71 X 8.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 134g (with battery) |
| Body Color | Iron Gray, Jet Black |
| Operating System | Android 7.0 Nougat |
|---|---|
| Chipset | Quad-Core 1.3GHz |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2900 mAh |
| Battery Stand by | 220 Hours (*Depends on phone setting, network) |
| Battery Talk time | 11 Hours (*Depends on phone setting, network) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Samsung -Back & Front Camera |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Otg : Yes, Video Frame Rate : 30 fps, Other Features : 4G, Dual Speaker, Shortcut Left Key |
Supremely bright display phone looking awesome.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →