| Camera | 8 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.72 inches HD+ Full Vision 2.5D Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1.0 Oreo | |
| Chipset | 1.3GHz Quad-Core Processor | |
| RAM | 2 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh Battery |
| Name | Symphony i75 |
|---|---|
| Model | i75 |
| Price | TK. 8,999 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | HD+ Full Vision 2.5D Display |
|---|---|
| Display Size | 5.72 inches |
| Display Resolution | HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 281 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Flash : Dual Flash Zoom : Up to 4X Auto Focus : Yes (Back Camera) Sensor : Samsung (Back Camera); OV (Front Camera) Features : f/2.0 (Back & Front), Face Beauty, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 153.5 X 74 X 9.2 mm |
|---|---|
| Body Weight | 186g ( With Battery) |
| Operating System | Android 8.1.0 Oreo |
|---|---|
| CPU | 1.3GHz Quad-Core Processor |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | Yes (V2.0) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
he mobile is very well to use and the mobile is very nice to look at.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →