| Camera | 8 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inch IPS 2.5D Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro + Nano) | |
| OS | Android 9.0 Pie (Go Edition) | |
| Chipset | 1.3GHz Quad core | |
| RAM | 1 GB RAM | |
| Memory | 16 GB ROM | |
| Battery | 2900 mAh Li-Polymer Battery |
| Name | Symphony i18 |
|---|---|
| Model | i18 |
| Price | Tk 5,390 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | June, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released June, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network Speed | HSPA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS 2.5D Full Vision Display |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
| Primary Camera | 8 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash, Zoom Auto Focus Sensor : 4H7, GC5034 Burst, Panorama, Filter, QR Code HDR, Face Beauty, Quick Capture |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 146.8 x 71.3 x 9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 171 g |
| Body Color | Caribbean Blue, Cranberry Red, Impressionist Blue |
| Operating System | Android 9.0 Pie (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | 1.3GHz Quad core |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Chipset | Snapdragon |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2900 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Sensors | Fingerprint, Proximity Sensor, Light Sensor, Gravity Sensor |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Notification Light, QR Code, Dual Flash, Quick Capture Photo Capturing by Fingerprint Sensor, Gradient Back Cover |
This is the best phone on the planet.
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →